Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 17-1A (Part Level Submission) Combat Fire, Inc. manufactures steel cylin

ID: 2400067 • Letter: P

Question

Problem 17-1A (Part Level Submission) Combat Fire, Inc. manufactures steel cylinders and nozzles for two models of fire extinguishers: (1) a home fire extinguisher and (2) a commercial fire extinguisher. The home model is a high-volume (54,000 units), half-gallon cylinder that holds 2 1/2 pounds of multi-purpose dry chemical at 480 PSI. The commercial model is a low-volume (10,200 units), two-gallon cylinder that holds 10 pounds of multi-purpose dry chemical at 390 PSI. Both products require 1.5 hours of direct labor for completion. Therefore, total annual direct labor hours are 96,300 or [1.5 hours × (54,000 + 10,200), Expected annual manufacturing overhead is $1,570,800. Thus, the predetermined overhead rate is $16.31 or ($1,570,800 ÷ 96,300) per direct labor hour. The direct materials cost per unit is $18.50 for the home model and $26.50 for the commercial model. The direct labor cost is $19 per unit for both the home and the commercial models. The company's managers identified six activity cost pools and related cost drivers and accumulated overhead by cost pool as follows Expected Use of Drivers by Product Expected Use of Cost Drivers Estimated Overhead Activity Cost Pools Receiving Forming Assembling Testing Painting Packing and shipping Cost Drivers Pounds Machine hours Number of parts Number of tests Gallons Pounds Commercial 120,000 8,000 52,000 10,000 1,578 120,000 Home $87,700 148,000 409,000 46,000 53,100 827,000 $1,570,800 335,000 215,000 35,000 27,000 217,000 165,000 25,500 15,500 3,680 335,000 215,000 5,258 Under traditional product costing, compute the total unit cost of each product. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 12.25.) Home Model Commercial Model Total unit cost

Explanation / Answer

Solution a:

Predetermined overhead rate = $16.31 per direct labor hour

Direct labor hour per unit for both the products = 1.5 hours per unit

Manufacturing overhead per unit for both products = Direct labor hour per unit * predetermined overhead rate per hour= 1.5*16.31 = $24.465

Total unit cost Home model = Direct material per unit + direct labor per unit + manufacturing overhead per unit

= $18.50 + $19 + $24.465 = $61.965 or say 61.97 (rounded to 2 decimals)

Total unit cost for commercial model = $26.50 +19 +$24.465 = $69.965 or say 69.97 ( rounded to 2 decimals)