Problem 16.73 A person leaning over a 134m -deep well accidentally drops a siren
ID: 2283492 • Letter: P
Question
Problem 16.73
A person leaning over a 134m -deep well accidentally drops a siren emitting sound of frequency 2460Hz . Just before this siren hits the bottom of the well, find the frequency and wavelength of the sound the person hears
part A
Just before this siren hits the bottom of the well, find the frequency of the sound the person hears coming directly from the siren.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Just before this siren hits the bottom of the well, find the wavelength of the sound the person hears coming directly from the siren.
Part C
Just before this siren hits the bottom of the well, find the frequency of the sound the person hears reflected off the bottom of the well.
Part D
Just before this siren hits the bottom of the well, find wavelength of the sound the person hears reflected off the bottom of the well.
Part E
What beat frequency does this person perceive?
f1 = HzExplanation / Answer
A) speed = sqrt (2gh) =sqrt(2*9.8*134) = 51.248 m/s
freq = 2460/(1 + 51.248/334) = 2132.75 Hz Ans.
B)wavelength = velocity/ frequency = 334/2132.75 = 0.1566 m Ans.
C)freq = 2460/(1 - 51.248/334) = 2905.86 Hz Ans.
D) wavelenth = 334/2905.86 = 0.1149 m Ans.
E) beat freq = 2905.86 - 2132.75 = 773.11 Hz Ans.