Problem 16.37 Two loudspeakers emit sound waves along the x -axis. The sound has
ID: 2290168 • Letter: P
Question
Problem 16.37
Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. The sound has maximum intensity when the speakers are 120cm apart. The sound intensity decreases as the distance between the speakers is increased, reaching zero at a separation of 140cm .
Part A
What is the wavelength of the sound?
MY WORK: 2(140cm-120cm) = 40cm MASTERING PHYSICS SAYS THIS IS INCORRECT
Part B
If the distance between the speakers continues to increase, at what separation will the sound intensity again be a maximum?
MY WORK: 120cm + 40cm = 160cm MASTINGING PHYSICS SAYS THIS IS INCORRECT
Explanation / Answer
Highest intensity = 120cm
Lowest intensity = 140cm
140-120 = 20 cm. But that's 20cm for half a wave so *2 = 40 cm = wavelength.
From 140cm to another point of high intensity = 140 + 20 = 160 cm