Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Maybe Corporation has issued 4,000 shares of common stock and 500 shares of pref

ID: 2461630 • Letter: M

Question

Maybe Corporation has issued 4,000 shares of common stock and 500 shares of preferred stock for a lump sum of $80,000 cash.

A- Give the entry for the issuance assuming the par value of the common stock was $5 and the fair value $30, and the par value of the preferred stock was $40 and the fair value $50. (Each valuation is on a per share basis and there are ready markets for each stock

B- Give the entry for the issuance assuming the same facts as (A) above except the preferred stock has no ready market and the common stock has a fair value of $26 per share.

Explanation / Answer

The par value of common stock=5*4000=20,000

The par value of prefered stock=40*500=$20,000

Market value of common=30*4000=$120,000

Market value of preferred=50*500=25,000

total=120,000+25,000=$145,000

=(120,000/145,000)*80,000=66,206.9

=(25,000/145,000)*80,000=13,793.1

cash (db) 80,000

common stock (cr)20,0000

prefered stock (cr)20,000

Paid-in Capital in Excess of ParCommon (cr)(66,206.9-20000)=53,793.1

Paid-in Capital in Excess of ParPreferred (cr)(13,793.1-20000)=-11,206.9

B)fair market value of common=26*4000=104,000

cash (db) 80,000

common stock (cr)20,000

prefered stock (cr)20,000

Paid-in Capital in Excess of ParCommon (cr)(104,000-20000)=$94,000

Paid-in Capital in Excess of ParPreferred (cr)-54,000

I think the no of shares of common stock should not be $4000 as the solution is not feasible with it.