Street company\'s fixed expensec total $150,000, its sales price is $17.50 per u
ID: 2462359 • Letter: S
Question
Street company's fixed expensec total $150,000, its sales price is $17.50 per unit and its variable experence are $4,50 per unit. Based on this information, the break - even point in unit is 50,000 units 37,500 units 33,333 units 100,000 units which costs in not charged to the product under variable costing Direct manerials Direct labour Variable manufacuring overhead Fixed manufancturing overhead only direct materials direct labour, and variable manufacturing overhead costs are considered product costs when using full costing bsorption costing variable costing product costing Moonwalker's CVP income statement included sales of 4,000 units, a selling price of $100, variable expenses of $60 per unit, and fixed expenses of $88,000 contribution margin is $400,000 $240,000 $160,000 $72,000Explanation / Answer
28)contribution margin ratio= $ 200-$ 90/200= 55%
29)break even points in units = fixed cost/contribution per unit
= $ 150,000/3= 50,000 units
30)fixed manufactring overhead
31)variable costing
32)contribution margin = 4,000*(100-60)= $ 160,000