Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Indiana Company incurred the following costs during the previous year when plann

ID: 2466518 • Letter: I

Question

Indiana Company incurred the following costs during the previous year when planned production and actual production each totaled 20,000 units:

90,000

6.

If Indiana uses variable costing, the total inventoried costs for the year would be:

$750,000.

$820,000.

$620,000.

$860,000.

$550,000.

7.

Indiana's per-unit inventoried cost under variable costing is (Do not round your intermediate calculations round your final answer to 2 decimal places):

$43.00.

$37.50.

$50.00.

$19.00.

$34.50.

8.

If Indiana uses absorption costing, the total inventoried costs for the year would be:

$820,000.

$860,000.

$550,000.

$750,000.

$620,000.

9.

Indiana's per-unit inventoried cost under absorption costing is:

$34.50.

$50.00.

$37.50.

$19.00.

$43.00.

  Direct materials used $370,000      Direct labor 180,000      Variable manufacturing overhead 200,000      Fixed manufacturing overhead 110,000      Variable selling and administrative costs 70,000      Fixed selling and administrative costs

90,000

Explanation / Answer

6)correct option is "A" - 750000

product cost = 370000+180000+200000

7) Per unit cost = 750000/ 20000 = $ 37.5

correct option is "B" - 37.5

8) correct option is "B" - 860000

Product cost = 370000+180000+200000+110000

9)correct option is ""E"

Unit cost = 860000 / 20000 = $ 43