Indiana Company incurred the following costs during the previous year when plann
ID: 2515991 • Letter: I
Question
Indiana Company incurred the following costs during the previous year when planned production and actual production each totaled 20,000 units:
If Indiana uses variable costing, the total inventoried costs for the year would be:
$860,000.
$550,000.
$710,000.
$490,000.
$770,000.
Indiana's per-unit inventoried cost under variable costing is (Do not round your intermediate calculations round your final answer to 2 decimal places):
$48.00.
$35.50.
$17.00.
$43.00.
$32.50.
If Indiana uses absorption costing, the total inventoried costs for the year would be:
$860,000.
$490,000.
$550,000.
$710,000.
$770,000
Indiana's per-unit inventoried cost under absorption costing is:
$32.50.
$48.00.
$43.00.
$35.50.
$17.00.
Direct materials used $280,000 Direct labor 210,000 Variable manufacturing overhead 220,000 Fixed manufacturing overhead 150,000 Variable selling and administrative costs 60,000 Fixed selling and administrative costs 90,000Explanation / Answer
a) Total inventoried cost under variable cost = 280000+210000+220000 = 710000
so answer is c) 710000
b) per unit under variable costing = 710000/20000 = 35.50 per unit
so answer is b) $35.50
c) Inventoried cost under absorption costing = 280000+220000+210000+150000 = 860000
so answer is a) $860000
d) Per unit under absorption costing = 860000/20000 = 43 per unit
so answer is c) $43.00