Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Coney Island enters into a lease agreement for a new ride valued at $3.8 million

ID: 2466768 • Letter: C

Question

Coney Island enters into a lease agreement for a new ride valued at $3.8 million. Prior to this agreement, the company’s total assets are $30.4 million and its total liabilities are $16.8 million.

Required:

1.

Calculate total stockholders’ equity prior to the lease agreement. (Enter your answer in millions not in dollars.)

Stockholders' equity__________ {millions}

2&3) Calculate the debt to equity ratio. (Round your answers to 2 decimal places.)

Debit to equity ratio:

Operating Lease-

Capital Lease-

Coney Island enters into a lease agreement for a new ride valued at $3.8 million. Prior to this agreement, the company’s total assets are $30.4 million and its total liabilities are $16.8 million.

Explanation / Answer

Given that Lease value = $3.8 million,

Total Assets = $30.4 million and

Total liabilities = $16.8 million

Stockholders equity = $30.4 million - $16.8 million

Stockholders equity = $13.6 million

2. Debt-equity ratio = Total liabilities/Stockholders equity

Debt-equity ratio = $16.8million/$13.6 million

Debt-equity ratio = 1.24

3. Debt-equity ratio = Total liabilities/Stockholders equity

Debt-equity ratio = ($16.8million + $3.8 million)/$13.6 million

Debt-equity ratio = 1.51