In the Gabbana Company, maintenance costs are a mixed cost. At the low level of
ID: 2473959 • Letter: I
Question
In the Gabbana Company, maintenance costs are a mixed cost. At the low level of activity (160 direct labor hours), maintenance costs are $600. At the high level of activity (400 direct labor hours), maintenance costs are $1,100. Using the high-low method, what is the variable maintenance cost per unit and the total fixed maintenance cost?
Variable Cost Per Unit Total Fixed Cost
a. $3.75 $400
b. $2.08 $500
c. $2.75 $220
d. $2.08 $268
Explanation / Answer
variable maintenance cost per unit=($1,100-$600)/(400-160)=$500/240=$2.08
total fixed maintenance cost=$1,100-$2.08*400=$1,100-$832=$268