Mill Corporation apportions property tax expensse on the basis of the floor spac
ID: 2504214 • Letter: M
Question
Mill Corporation apportions property tax expensse on the basis of the floor space devoted to each department. Property tax for the year totaled $7,500. The floor space occupied by each department is listed below. Determine the apportionment of property tax expense for each department. ROUND TO THE NEAREST PERCENTAGE.
Department A 5,000 square feet
Department B 4,000 square feet
Department C 3,000 square feet
_______ 1. Property tax expense apportioned to department A.
_______ 2. Property tax expense approtioned to department B
_______ 3. Property tax expense apportioned to department C
Explanation / Answer
TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS = 5000 + 4000+3000
= 12000 SQUARE FEET
1. Property tax expense apportioned to department A.
= (SPACE OF DEPARTMENT-A/ TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS)* TOTAL Property tax for the year
= (5000/12000)*7500
= $3125
2. Property tax expense approtioned to department B
= (SPACE OF DEPARTMENT-B/ TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS)* TOTAL Property tax for the year
= (4000/12000)*7500
= $2500
3. Property tax expense apportioned to department C
= (SPACE OF DEPARTMENT-C/ TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS)* TOTAL Property tax for the year
= (3000/12000)*7500
= $1875
TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS = 5000 + 4000+3000
= 12000 SQUARE FEET
1. Property tax expense apportioned to department A.
= (SPACE OF DEPARTMENT-A/ TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS)* TOTAL Property tax for the year
= (5000/12000)*7500
= $3125
2. Property tax expense approtioned to department B
= (SPACE OF DEPARTMENT-B/ TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS)* TOTAL Property tax for the year
= (4000/12000)*7500
= $2500
3. Property tax expense apportioned to department C
= (SPACE OF DEPARTMENT-C/ TOTAL SPACE OF AL LTHE THREE DEPARTMENTS)* TOTAL Property tax for the year
= (3000/12000)*7500
= $1875