Mason Corporation had $1,015,000 in invested assets, sales of $1,211,000, income
ID: 2534916 • Letter: M
Question
Mason Corporation had $1,015,000 in invested assets, sales of $1,211,000, income from operations amounting to $207,000, and a desired minimum rate of return of 14%. Round the percentage to one decimal place.
The profit margin for Mason Corporation is 20.4% 83.8% 17.1% 14.0% Mason Corporation had $1,199,000 in invested assets, sales of $1,279,000, income from operations amounting to $232,000, and a desired minimum rate of return of 13%. Round your answer to two decimal places.
The investment turnover for Mason Corporation is 0.85 1.07 1.28 1.60 Mason Corporation had $1,112,000 in invested assets, sales of $1,282,000, income from operations amounting to $227,000, and a desired minimum rate of return of 13%. The residual income for Mason Corporation is $82,440 $0 ($5,400) $115,416
Explanation / Answer
Profit margin for Mason Corporation = 207000/1211000= 17.1% Investment turnover for Mason Corporation = 1279000/1199000= 1.07 Residual income for Mason Corporation=227000-(1112000*13%)= $82440