Absorption Costing, Value of Ending Inventory, Operating Income Pattison Product
ID: 2535811 • Letter: A
Question
Absorption Costing, Value of Ending Inventory, Operating Income
Pattison Products, Inc., began operations in October and manufactured 40,000 units during the month with the following unit costs:
* Fixed overhead per unit = $280,000 / 40,000 units produced = $7.
Total fixed factory overhead is $280,000 per month. During October, 38,400 units were sold at a price of $24, and fixed marketing and administrative expenses were $130,500.
Required:
4. What if November production was 40,000 units, costs were stable, and sales were 41,000 units? What is the cost of ending inventory?
$
What is operating income for November?
$
Explanation / Answer
SOLUTION
Units in ending inventory = Units, beginning inventory + Units produced - Units sold
= 1,600 + 40,000 - 41,000 = 600 units
Cost of ending inventory = $16.50 * 600 = $9,900
The new operating income is $127,800, calculated as follows:
Cost of goods sold = $5 + $3 + $1.50 + $7 = $16.50
Amount ($) Sales ($24 * 41,000) 984,000 Less: Cost of goods sold ($16.50 * 41,000) 676,500 Gross profit 307,500 Less: Variable marketing expenses ($1.20 * 41,000) (49,200) Fixed marketing and administrative expenses (130,500) Operating income 127,800