Cardinal Company is considering a project that would require a $2,975,000 invest
ID: 2566880 • Letter: C
Question
Cardinal Company is considering a project that would require a $2,975,000 investment in equipment with a useful life of five years. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would be sold for its salvage value of $300,000. The company's discount rate is 14%. The project would provide net operating income each year as follows: Sales Variable expenses $2,735,000 1,000,000 1,735,000 Contribution margin Fixed expenses: Advertising, salaries, and other fixed out-of-pocket costs Depreciation $735,000 535,000 Total fixed expenses 1,270,000 Net operating income $ 465,000Explanation / Answer
Cash inflow = $465000 + $535000
= $1000000
Net Present value:
Year Cash flows Discount rate 14% PV of cash flows
1 to 5 $1000000 3.4331 $3433100
5 $300000 0.5194 $155820
Total PV of cash flows $3588920
Initial investment ($2975000)
NPV $613920
Profitability index = $3588920 / $2975000
= 1.21 .