Cardinal Company is considering a project that would require a $2,975,000 invest
ID: 2783437 • Letter: C
Question
Cardinal Company is considering a project that would require a $2,975,000 investment in equipment with a useful life of five years. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would be sold for its salvage value of $300,000. The company's discount rate is 14%. The project would provide net operating income each year as follows: Sales Variable expenses $2,735,000 1,000,000 1,735,000 Contribution margin Fixed expenses: Advertising, salaries, and other fixed out-of-pocket costs Depreciation $735,000 535,000 Total fixed expenses 1,270,000 Net operating income $ 465,000Explanation / Answer
calculating payback period using undiscounted cash flows:
Payback period = (Initial Investment - Salvage Value) / Annual cash inflows
Computation annual cashinflows = Net Operating income + non-cash expenses (Depreciation)
= 4,65,000+5,35,000 = 1,000,000
Initial Investment = (2,975,000 - 3,00,000) = 2675000
By applying the Payback Period formula = 2675000/1000000 =2.68 Years
Project's Simple Rate of Return = (Profit after depreciation /Initial Investment)*100
= (465000/ 2675000) *100 = 17.38%
What if salvage value is changed,
Depreciation = (Cost of the machine - salvage value) / Number of years
= (2975000 - 500000)/5 = 495000
The new depreciation is 495000 .. we should add the new depreciation instead of old depreciation 535000
Total fixed expenses = 735000+495000 = 1230000
Therefore contribution margin - total fixed expenses = new operating income = 505000
Initial investment if salvage value becomes 5,00,000 = cost of the machine - salvage value
= 2975000 -500000 = 2475000
Simple rate of return = (505000/2475000)*100 =20.40