Cardinal Company is considering a five-year project that would require a $2,870,
ID: 2582194 • Letter: C
Question
Cardinal Company is considering a five-year project that would require a $2,870,000 investment in equipment with a useful life of five years and no salvage value. The company’s discount rate is 12%. The project would provide net operating income in each of five years as follows:
5.
What is the project profitability index for this project? (Round discount factor(s) to 3 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
Sales $ 2,861,000 Variable expenses 1,101,000 Contribution margin 1,760,000 Fixed expenses: Advertising, salaries, and otherfixed out-of-pocket costs $ 705,000 Depreciation 574,000 Total fixed expenses 1,279,000 Net operating income $ 481,000
Explanation / Answer
Net annual cash flows = 481000+574000= 1055000 Present value of Net annual cash flows=1055000*3.605= 3803275 Project profitability index = 3803275/2870000= 1.33