Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Six Measures of Solvency or Profitability The following data were taken from the

ID: 2592025 • Letter: S

Question

Six Measures of Solvency or Profitability

The following data were taken from the financial statements of Olvideo Enterprises Inc. for the current fiscal year.

Assuming that long-term investments totaled $2,958,000 throughout the year and that total assets were $5,619,000 at the beginning of the current fiscal year, determine the following. When required, round to one decimal place.

Property, plant, and equipment (net) $1,478,100 Liabilities: Current liabilities $228,000 Mortgage note payable, 8%, issued 2003, due 2019 1,137,000 Total liabilities $1,365,000 Stockholders' equity: Preferred $2 stock, $100 par (no change during year) $1,365,000 Common stock, $10 par (no change during year) 1,365,000 Retained earnings: Balance, beginning of year $1,456,000 Net income 489,000 $1,945,000 Preferred dividends $27,300 Common dividends 97,700 125,000 Balance, end of year 1,820,000 Total stockholders' equity $4,550,000 Net sales $14,325,900 Interest expense $90,960

Explanation / Answer

SOLUTION

(A) Ratio of Fixed Assets to Long-Term Liabilities = Fixes assets / Long term liabilities

= $1,478,100 / 1,137,000

= 1.3

(B) Ratio of Liabilities to Stockholders’ Equity = Total liabilities / Total stockholder's equity

= $1,365,000 / $4,550,000

= 0.3

(C) Ratio of net sales to assets = Net sales / Average total assets

= $14,325,900 / $2,809,000 = 5.1

Average total assets = [($5,619,000 + ($1,365,000 + $4,550,000))/2 - $2,958,000 ]

= [($5,619,000 + $5,915,000)/2 - $2,958,000 ]

= $2,809,000

(D) Rate earned on total assets = (Net income + interest expense) / Average total assets

= ($489,000 + $90,960) / [($5,619,000 + $5,915,000)/2]

= $579,960 / $5,767,000

= 10.05%

(E) Rate earned on stockholders' equity = Net income / Average stockholder's equity

= $489,000 / $4,368,000 = 11.20%

Average stockholder's equity = ($1,365,000 + $1,365,000 + $1,456,000 + $4,550,000 ) / 2

= $8,736,000 / 2 = $4,368,000

(F) Rate earned on common stockholders' equity

= (Net income - Preferred stock) / Average common stockholder's equity

= ($489,000 - $27,300) / $3,003,000

= $461,700 / $3,003,000 = 15.38%

Average common stockholder's equity = ($1,365,000 + $1,365,000 + $1,456,000 + $1,820,000 ) / 2

= $6,006,000 / 2 = $3,003,000