Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 16-12 Working Capital Cash Flow Cycle Strickler Technology is considerin

ID: 2623673 • Letter: P

Question

Problem 16-12
Working Capital Cash Flow Cycle

Strickler Technology is considering changes in its working capital policies to improve its cash flow cycle. Strickler's sales last year were $140,000 (all on credit), and it earned a net profit of 4%. Its inventory turnover was 7 times during the year, and its DSO was 40 days. Its annual cost of goods sold was $121,509. The firm had fixed assets totaling $25,000. Strickler's payables deferral period is 36 days. Assume 365 days in year for your calculations. Do not round intermediate calculations.

Explanation / Answer

DSO =40 days

DIO = Average inventory/COGS per day = 365/7 days

DPO = Average AP/COGS per day = 36 days

cash conversion cycle = 365/7+40-36= 56.14 days

DSO = Average AR / Revenue per day

Average AR = 40*140000/365=15342.47

COGS/ Average inventory= 7

Average inventory = 121509/7=                          17,358.43

Total asset = fixed asset + Average AR+ Average inventory

Total asset = 25,000+ 17,358.43+15342.47=   57,700.89

Asset Turnover = 140000/57,700.89= 2.43

ROA = 4%*140000/57,700.89= 9.71%

DSO =40 days

COGS/ Average inventory =8

DIO = Average inventory/COGS per day = 365/8 days

DPO = Average AP/COGS per day = 36 days

cash conversion cycle365/8+40-36= 49.63 days

If inventory turnover can be raised to 8 times, inventory value will change

Average inventory = 121509/8 =   15,188.63

Total asset = 25,000+ 15,188.63 +15342.47=      55,531.09

Asset Turnover = 140000/55,531.09 = 2.52

ROA = 4%*140000/55,531.09= 10.08%