Maxvill Motors has annual sales of $15,000. Its variable costs equal 60% of its
ID: 2659912 • Letter: M
Question
Maxvill Motors has annual sales of $15,000. Its variable costs equal 60% of its sales and its fixed costs equal $1,000. If the company's sales increase 10%, what will be the percentage increase in the company's earnings before interest and taxes (EBIT)? Maxvill Motors has annual sales of $15,000. Its variable costs equal 60% of its sales and its fixed costs equal $1,000. If the company's sales increase 10%, what will be the percentage increase in the company's earnings before interest and taxes (EBIT)?Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Current EBIT:
Sales = 15000
Less Variable Costs = 15000*60% = 9000
Less Fixed Costs = 1000
EBIT = 15000 - 9000 - 1000 = 5000
Revised EBIT:
Sales = 15000*(1+.10) = 16500
Less Variable Costs = 15000*(1+.10)*60% = 9900
Less Fixed Costs = 1000
EBIT = 16500 - 9900 - 1000 = 5600
Percentage Increase in EBIT = (Revised EBIT - Current EBIT)/Current EBIT*100 = (5600 - 5000)/5000*100 = 12%
Answer is 12%.
Thanks.