Maxwell Cantor, VP of human resources of Asimov Aerospace Industries Inc., is re
ID: 3365461 • Letter: M
Question
Maxwell Cantor, VP of human resources of Asimov Aerospace Industries Inc., is reviewing the technical certifications of employees in different divisions of the company. His goal is having 90% of technical employees with up-to-date certifications. The Northeast division typically has maintained higher rates of up-to-date certifications than the Southern division. He selects a random sample of 250 employees from the Northeast division and 300 from the Southern division and finds out that the number of employees with up-to-date certifications are 230 in the Northeast division and 265 in the Southern division. Assuming a = 0.01, the observed z value is ______.
1.027
1.219
1.427
1.619
1.827
1.027
1.219
1.427
1.619
1.827
Explanation / Answer
Test and CI for Two Proportions
Sample X N Sample p
1 230 250 0.920000
2 265 300 0.883333
Difference = p (1) - p (2)
Estimate for difference: 0.0366667
99% CI for difference: (-0.0283912, 0.101725)
Test for difference = 0 (vs 0): Z = 1.43 P-Value = 0.154
Fisher’s exact test: P-Value = 0.199
Z = 1.43
hence
c) 1.427 is correct