Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 16%
ID: 2710454 • Letter: A
Question
Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 16% and a standard deviation of 40%. The T-biII rate is 4%. Your client chooses to invest 80% of a portfolio in your fund and 20% in a T- bill money market fund. a. What is the expected return and standard deviation of your client?s portfolio? (Round your answers to 2 decimal places.) Expected return % per year Standard deviation % per year b. Suppose your risky portfolio includes the following investments in the given proportions: StockA 24% Stock B 33% Stock C 43% What are the investment proportions of your client?s overall portfolio, including the position in T-bills? (Round your answers to 2 decimal places.) Investment Security Proportions T-Bills StockA % Stock B % Stock C % c. What is the reward-to-volatility ratio (S) of your risky portfolio and your client?s overall portfolio? (Round your answers to 4 decimal places.) Reward-to-Volatility Ratio Risky portfolio Client?s overall portfolioExplanation / Answer
a. Expected return = 0.80 * 16% + 0.20 * 4%
= 13.6%
Standard deviation = 0.80 * 40%
= 32%
b. T-bills = 20%
Stock A = 0.80 * 24%
= 19.2%
Stock B = 0.80 * 33%
= 26.4%
Stock C = 0.80 * 43%
= 34.4%
c. Risky portfolio = (16% - 4%) / 40%
= 0.3
Client's overall portfolio = (13.6% - 4%) / 32%
= 0.3