Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 15%
ID: 3183274 • Letter: A
Question
Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 15% and a standard deviation of 25%. The T-bill rate is 5%. a. Your client chooses to invest 60% of a portfolio in your fund and 40% in a T-bill money market fund What is the expected return and standard deviation of your client's portfolio? b. Suppose your risky portfolio includes the following investments in the given proportions: What are the investment proportions of your client's overall portfolio, including the position in T bills?Explanation / Answer
a)Standard Deviation=0.6*25=15% per year
mean=0.6*15+0.4*5=11% per year.
Mean return on portfolio=Rf+(RP-Rf)y
=5+(15-5)y=5+10y
If the mean of the portfolio is equal to 15%, then solving for y we will get:
y=1
Thus, in order to obtain a mean return of 15%, the client must invest 100% of total funds in the
risky portfolio
walmart=1*30=30%
Microsoft=1*25=25%
General Motors=1*45=45%