Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer the finance question. The questions need to be answered within 1 h

ID: 2733847 • Letter: P

Question

Please answer the finance question. The questions need to be answered within 1 hour, that is the deadline. Please answer the question within 1 hour and show all your work. If you cannot show all of your work or do not know how to do the problems, then please do not answer the question.

3.   Greshak Corp. produces and sells high-end entertainment systems. Its average selling price is currently $3,200 per system. Based on a review of its projected financial statements, the company's variable costs are $1,200 per unit sold and total fixed costs are $10,000,000. Based on this information, solve the following:

•   A. Greshak's breakeven point in units?

•   B. Greshak's breakeven in US dollars?

•   C. Greshak's unit sales target if the company wants to make a profit of $3,500,000?

YOU MUST SHOW ALL WORK TO RECEIVE CREDIT!

Explanation / Answer

Answer:

We have been provided with the information as follow

Particular

Amount in $

Seeling Price

$3,200

Less:

Variable Cost

1200

Contribution Margin

$2,000

Fixed Cost= $ 10,000,000

•   A. Greshak's breakeven point in units?

BEp=Fixed Cost /Contribution Margin Per Unit

=

Fixed Cost

10,000,000

Contribution Margin

2000

BEP

5000

BEp= 5000 units

•   B. Greshak's breakeven in US dollars?

= Contribution Margin Per Unitin $ x BEP Sales

=2000 x 5000

=$ 10,000,000

•   C. Greshak's unit sales target if the company wants to make a profit of $3,500,000?

Sales Target= Fixed Cost+ Targeted Profit/ Contribution Margin Per Unit

=10,000,000+3,500,000 /2000

= 6750 Units

Particular

Amount in $

Seeling Price

$3,200

Less:

Variable Cost

1200

Contribution Margin

$2,000