Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Crab Cakes Ltd. has 5 million shares of stock outstanding selling at $15 per sha

ID: 2745302 • Letter: C

Question

Crab Cakes Ltd. has 5 million shares of stock outstanding selling at $15 per share and an issue of $10 million in 10 percent, annual coupon bonds with a maturity of 25 years, selling at 97 percent of par ($1000). If Crab Cakes' weighted average tax rate is 30 percent, its next dividend is expected to be $1.00 per share, and all future dividends are expected to grow at 5 percent per year, indefinitely, what is its WACC? 8.42% 10.84% 11.16% 11.52% A company's current stock price is $84.50 and it is likely to pay a $3.50 dividend next year. Since analysts estimate the company will have a 10% growth rate, what is its expected return? 4.14% 4.26% 10.00% 14.14% Compute the expected return given these three economic states, their likelihoods, and the potential returns: 3.5% 7.0% 7.5% 12.5%

Explanation / Answer

1) Answer (3) 11.16%

Calculation of WACC :

Cost of Debt = (coupon payment + (face value - issue price)/No.of years) / ((face value + issue price)/2)

                     = (100 + (1000 - 970) /25) / (1000+970)/2

                     = (100 + 1.2) / 985

                     = 10.274%

After tax cost of Debt = 7.192% (10.274 - 30%)

Cost of Equity = (Next year dividend / Current selling price) + Growth rate

                         = (1/15) +0.05

                         = 11.67%

Total equity      = $75 million

Total debt         = $10 million

WACC = (11.67 * (75 / 85)) + (7 * (10/85))

            = 10.30 + 0.85

            = 11.16% (Approx)

2) Answer (4) 14.14%

Calculation :

Expected return = (Next year dividend / Current selling price) + Growth rate

                             = (3.50 / 84.50) + 0.10

                             = 14.14%
3) Answer (2) 7%

Calculation :

              Expected return = (0.2 * 23%) + (0.6 * 14%) - (0.2 * 30%)

                                        = 4.6% + 8.4% - 6%

                                        = 7%