Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Plant Inc. is considering making an offer to purchase Palmer Corp. Plant’s VP ha

ID: 2750435 • Letter: P

Question

Plant Inc. is considering making an offer to purchase Palmer Corp. Plant’s VP has collected the following information:

Plant

Palmer

Price-earnings Ratio

14.00

11.0

Shares Outstanding

1,000,000

620,000

Earnings

$1,800,000

$580,000

Dividends (total)

$600,000

$290,000

Plant also knows that analysts expect the earnings and dividends of palmer to grow at a constant rate of 5% each year. Plant’s management believes that the acquisition of Palmer will provide their firm with some economies of scale that will increase this growth rate further to 7% per year.

1. If Plant were to offer $17 in cash for each share of Palmer, what would the NPV of the acquisition be?

2. What should be the maximum price per share (in cash) that Plant should be willing to pay for Palmer’s shares?

Plant

Palmer

Price-earnings Ratio

14.00

11.0

Shares Outstanding

1,000,000

620,000

Earnings

$1,800,000

$580,000

Dividends (total)

$600,000

$290,000

Explanation / Answer

1. Consideration to be paid to palmer = 17x620000

= 10540000

Increase in earnings of palmer = 580000 x 105%

= 609000

Ke of palmer = 1/11 = 0.0909

Value of palmer = 609000/0.0909 - 0.05

= 14889975

Increase in earnings of plant = 1800000x7% = 126000

Ke of plant = 1/14 = 0.0714

Value of plant = 126000/0/0714 = 1764706

NPV from acquisition = 14889975+1764706-10540000

= 6114681

(b) Benefit from acquisition of palmer = 14889975 + 1764706 = 16654681

Maximum price per share = 16654681/620000

= $28.86 per share