Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Reliable Gearing currently is all-equity-financed. It has 11,000 shares of equit

ID: 2764967 • Letter: R

Question

Reliable Gearing currently is all-equity-financed. It has 11,000 shares of equity outstanding, selling at $100 a share. The firm is considering a capital restructuring. The low-debt plan calls for a debt issue of $210,000 with the proceeds used to buy back stock. The high-debt plan would exchange $410,000 of debt for equity. The debt will pay an interest rate of 11%. The firm pays no taxes. a. What will be the debt-to-equity ratio if it borrows $210,000? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Debt-to-equity ratio b. If earnings before interest and tax (EBIT) are $120,000, what will be earnings per share (EPS) if Reliable borrows $210,000? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) EPS $ c. What will EPS be if it borrows $410,000? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) EPS $

Explanation / Answer

Number of outstanding share = 11,000

Price of per share = $100

a.

If company borrow $210,000 and use the proceeds in buyback stock.

Total number of stock buyback = $210,000 / $100

                                                  = 2,100

After buyback number of share remains = 11,000 – 2,100

                                                                 = 8,900

Debt equity ratio = (2,100 × $100) / (8,900 × $100)

                             = 23.59%

Hence debt equity ratio if company borrow $210,000 and use proceeds in buyback stock is 23.59%.

b.

EBIT = $120,000

Interest rate = 11%

Total interest expenses = $210,000 × 11%

                                      = $23,100

Since there is not provision of taxation, so net profit = $120,000 - $23,100

                                                                                     = $96,900

So earning per share is calculated below:

Earnings per share = $96,900 / 8,900

                               = $10.89

Hence, Earnings per share if company borrow $210,000 and use proceeds in buyback stock is $10.89.

c.

Now if company borrow $410,000 and use proceeds in buyback stock.

Total number of stock buyback = $410,000 / $100

                                                  = 4,100

After buyback number of share remains = 11,000 – 4,100

                                                                 = 6,900

EBIT = $120,000

Interest rate = 11%

Total interest expenses = $410,000 × 11%

                                      = $45,100

Since there is not provision of taxation, so net profit = $120,000 - $45,100

                                                                                     = $74,900

So earning per share is calculated below:

Earnings per share = $74,900 / 6,900

                               = $10.55

Hence, Earnings per share if company borrow $410,000 and use proceeds in buyback stock is $10.55.