Consider the following table for the total annual returns for a given period of
ID: 2770305 • Letter: C
Question
Consider the following table for the total annual returns for a given period of time.
Series
Average return
What range of returns would you expect to see 68 percent of the time for long-term corporate bonds?
Requirement 2: What about 95 percent of the time?
Series
Average return
Standard Deviation Large-company stocks 11.7 % 20.6 % Small-company stocks 16.4 33.0 Long-term corporate bonds 6.4 9.7 Long-term government bonds 6.1 9.4 Intermediate-term government bonds 5.6 5.7 U.S. Treasury bills 3.8 3.1 Inflation 3.1 4.2 Requirement 1:What range of returns would you expect to see 68 percent of the time for long-term corporate bonds?
Requirement 2: What about 95 percent of the time?
Explanation / Answer
Part A
68% returns falls within +- 1 Standard Deviation. Therefore, the range would be
Range = Average return – 1 SD to Average Return + 1 SD
= 6.40% -1 x9.70% to 6.40% + 1 x9.70%
= -3.30% to 16.10%
Part B
95% returns falls within +- 2 Standard Deviation. Therefore, the range would be
Range = Average return – 2 SD to Average Return + 2 SD
= 6.40% -2 x9.70% to 6.40% + 2 x9.70%
= -13% to 25.80%