Consider the following table for the total annual returns for a given period of
ID: 2770350 • Letter: C
Question
Consider the following table for the total annual returns for a given period of time.
Series
Average return
What range of returns would you expect to see 95 percent of the time for large-company stocks?
Requirement 2:
What about 99 percent of the time?
Series
Average return
Standard Deviation Large-company stocks 10.8 % 21.1 % Small-company stocks 16.433.0
Long-term corporate bonds 6.2
8.4
Long-term government bonds 6.1
9.4
Intermediate-term government bonds 5.6
5.7
U.S. Treasury bills 3.8
3.1
Inflation 3.1
4.2
Explanation / Answer
Part 1
For 95% probability, range would fall within +-2 SD.
Range = Average return – 2 SD to average return + 2 SD
= 10.80% - 2 x 21.10% to 10.80% + 2 x 21.10%
= -31.40% to 53%
Part 2
For 99% probability, range would fall within +-3 SD.
Range = Average return – 3 SD to average return + 3 SD
= 10.80% - 3 x 21.10% to 10.80% + 3x 21.10%
= -52.50% to 74.10%