Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Related to Checkpoint 5.4) (Present value) Ronen Consulting has just realized an

ID: 2819509 • Letter: R

Question

Related to Checkpoint 5.4) (Present value) Ronen Consulting has just realized an accounting error that has resulted in an unfunded liability of $375,000 due in 27 years. In other words, they will need $375,000 in 27 years. Toni Flanders the company's CEO, is scrambling to discount the liability to the present to assist in valuing the firm's stock If the appropriate discount rate is 9 percent, what is the present value of the liability? If the appropriate discount rate is 9 percent, the present value of the $375,000 liability due in 27 years is s (Round to the nearest cent)

Explanation / Answer

Present value=$375000*Present value of discounting factor(9%,27)

=$375000/1.09^27

=$375000*0.097607807

which is equal to

=$36602.93(Approx).