Mimi joined UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to scor
ID: 2927064 • Letter: M
Question
Mimi joined UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to score 30% of the field goals. Assume she tries 15 field goals in a game. 10. Let X be the number of field goals that Mimi scores in the game. As we know, the distribution of X is a binomial probability distribution. What is the number of trials (n), probability of successes (p) and probability of failures (q), respectively? Find the probability that Mimi scores at least 3 of the 15 field goals. (round the answer to 3 decimal places) Show all work Just the answer, without supporting work will recetve no credit (a) (b)Explanation / Answer
a)
Number of trials n = 15
Probability of success p = 0.30
probability of failue q = 1-p = 1- 0.30 = 0.70
b)
For Binomial distribution,
p(x ) = nCx px(1-p)n-x
p( x>=3) = 1 - P( X <=2)
= 1 - { p ( x = 0) + P( x + 1 ) + P( x = 2) }
= 1 - {15C0 0.30 0.715 + 15C1 0.31 0.714 + 15C2 0.32 0.713 }
= 1 - { 0.00475+0.03052+0.09156}
=1- 0.12683
= 0.873