Mimi joined UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to scor
ID: 2928096 • Letter: M
Question
Mimi joined UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to score 30% of the field goals. Assume she tries 15 field goals in a game.
(a) Let X be the number of field goals that Mimi scores in the game. As we know, the distribution of X is a binomial probability distribution. What is the number of trials (n), probability of successes (p) and probability of failures (q), respectively?
(b) Find the probability that Mimi scores at least 3 of the 15 field goals. (round the answer to 3 decimal places) Show all work. Just the answer, without supporting work, will receive no credit.
Explanation / Answer
n = 15
p = 0.3
q = 1 - 0.3 = 0.7
B) P(X > 3) = 1 - [P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)]
= 1 - [15C0 * 0.30 * 0.715 + 15C1 * 0.31 * 0.714 + 15C2 * 0.32 * 0.713]
= 1 - 0.1268
= 0.8732