Mimi joined UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to scor
ID: 3324933 • Letter: M
Question
Mimi joined UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to score 20% of the field goals. Assume she tries 10 field goals in a game.
(a) Let X be the number of field goals that Mimi scores in the game. As we know, the distribution of X is a binomial probability distribution. What is the number of trials (n), probability of successes (p) and probability of failures (q), respectively?
(b) Find the probability that Mimi scores at least 3 of the 10 field goals. (round the answer to 3 decimal places)
Explanation / Answer
a) n = 10
p = 0.2
q = 1 - .02 = 0.8
b) P(X = x) = 10Cx * 0.2x * (1 - 0.2)10-x
P(X > 3) = 1 - (P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2))
= 1 - (10C0 * 0.20 * 0.810 + 10C1 * 0.21 * 0.89 + 10C2 * 0.22 * 0.88)
= 1 - 0.678
= 0.3222