Please type. Ensure answers are correct. Show steps! (statistics in healthcare)
ID: 2929043 • Letter: P
Question
Please type. Ensure answers are correct. Show steps! (statistics in healthcare)
4.) a. The same supervisor in the above areed to increase the salary of the employee to $16.00 per hour once she passes her RHIT exam. Three months after beginning her unemployment, the emplyee passed her RHIT exam. What will the new budget be for salary and fringe benefits?
b. The forms uses to query physicians in your coding area cost $50.00 per 250 forms for the first 500 and $40 for every 100 thereafter. If you need to order 850 forms, what is the total cost to be budgeted?
c. You currently lease scanning equipment at a cost of $2,750 per quarter and two copy machines at $150 each per month plus $0.01 per page copied. You estimate you will copy a total of 30,000 pages a year per copier. What will you need to budget annually for this leased equipment?
Explanation / Answer
(a)
Prevoiusly, $15 per hour was paid and yearly working hours were 2,080 hours
So, Salary was = 15*2080 =31,200
Now, salary will be = 16* 2080 = 33,280
Fringe benfits will be 25% of salary, 0.25*33,280 = 8,320
New Budget = 33,280 + 8,320 = 41,600
...................................................................................................................................................................
(b)
$ 50 for every 250 forms for first 500 forms
This means $100 for first 500 forms
$ 40 for every 100 forms thereafter
So, we have to order 850 forms, which is 350 more than 500
So, (350 / 100 )* 40 = 3.5*40 = $140
So, total cost to be budgeted is $100 + $ 140= $ 240
.........................................................................................................................................................................
(c)
Scanning Equipment : $2,750 per quarter
Copy machines(2 in number) : $150 each per month + $0.01 per page copied
So, Annual budget of Scanning equipment = 4*$2,750 = $11,000
Annual Budget of 2 Copy Machines : 2*150*12 = $3,600
Cost of copying 30,000 pages a year per copier = 2*30,000*$0.01 = $600
......................................
Budget annually for this leased equipment = 11,000 + 3,600 + 600 = $15,200