Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need some help trying to solve this problem. A retailer receives 75% of its ba

ID: 2953243 • Letter: I

Question

I need some help trying to solve this problem. A retailer receives 75% of its batteries from Factory A and25% from Factory B. The percentage of defectives produces byA and B are known to be 1% and 2%, respectively. A customerhas just bought a battery randomly from the retailer. What is the probability that the battery is defective? I need some help trying to solve this problem. A retailer receives 75% of its batteries from Factory A and25% from Factory B. The percentage of defectives produces byA and B are known to be 1% and 2%, respectively. A customerhas just bought a battery randomly from the retailer. What is the probability that the battery is defective?

Explanation / Answer

P(Factory A) = 0.75    P(A defective) =0.01 P(Factory B) = 0.25    P(B defective) = 0.02 P(Defective Battery) = P(Factory A)*P(A defective) + P(FactoryB)*P(B defective) = 0.75*0.01 + 0.25*0.02 = 0.0125