Please explain step by step.. thank you in advacne.. According to the norms esta
ID: 2954966 • Letter: P
Question
Please explain step by step.. thank you in advacne.. According to the norms established for a mechanical aptitudetest, persons who are 18years old should average 73.2 with astandard deviation of 8.6. if 45 randomly selected persons of that age averaged76.7, test the null hypothesis = 73.2 against thealternative hypothesis > 73.2 at the 0.01 level ofsignificance.. Please explain step by step.. thank you in advacne.. According to the norms established for a mechanical aptitudetest, persons who are 18years old should average 73.2 with astandard deviation of 8.6. if 45 randomly selected persons of that age averaged76.7, test the null hypothesis = 73.2 against thealternative hypothesis > 73.2 at the 0.01 level ofsignificance..Explanation / Answer
Given n=45, xbar=76.7, s=8.6 =0.01, |Z(0.01)|=2.326 (check normal table) The test hypothesis is Ho:=73.2 Ha:>73.2 The test statistic is Z=(xbar-)/(s/n) =(76.7-73.2)/(8.6/sqrt(45)) =2.73 Since Z=2.73>2.326, we reject Ho.