Please explain step by step.. I do have the answer but I dowant to know the step
ID: 2954992 • Letter: P
Question
Please explain step by step.. I do have the answer but I dowant to know the step... thank you in advance..In a labor management discussion it was brought up thatworkers at a certain large plant take on average 32.6 minutes toget to work. if a random sample of 60 worker took on the average33.8minutes with a standard deviation of 6.1 minutes, can we rejectthenull hypothesis =32.6 in a favor of the alternativehypothesis >32.6 at the 0.05 level of signifincance? Please explain step by step.. I do have the answer but I dowant to know the step... thank you in advance..
In a labor management discussion it was brought up thatworkers at a certain large plant take on average 32.6 minutes toget to work. if a random sample of 60 worker took on the average33.8minutes with a standard deviation of 6.1 minutes, can we rejectthenull hypothesis =32.6 in a favor of the alternativehypothesis >32.6 at the 0.05 level of signifincance?
Explanation / Answer
Given n=60, xbar=33.8, s=6.1
=0.05, |Z(0.05)|=1.645 (check normal table)
The test hypothesis is
Ho:=32.6
Ha:>32.6
The test statistic is
Z=(xbar-)/(s/n)
=(33.8-32.6)/(6.1/sqrt(60))
=1.52
Since Z=1.52<1.645, we do not reject Ho.