Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Initially, block A has a speed of 3 m/s as shown. Determine the speed of block B

ID: 2997992 • Letter: I

Question

Initially, block A has a speed of 3 m/s as shown. Determine the speed of block B
at t = 6 seconds. The coefficient of static friction between block A and the surface is Ms =
0.50 and the coefficient of kinetic friction Mk = 0.15. The length of the cable is 10 meters. also show how you relate the two different accelerations.

Initially, block A has a speed of 3 m/s as shown. Determine the speed of block B at t = 6 seconds. The coefficient of static friction between block A and the surface is Ms = 0.50 and the coefficient of kinetic friction Mk = 0.15. The length of the cable is 10 meters. also show how you relate the two different accelerations.

Explanation / Answer

Tension in rope = T

m_b*g