Please explain as if using a normal table because that is how I am supposed to s
ID: 3040880 • Letter: P
Question
Please explain as if using a normal table because that is how I am supposed to solve the problem. Thank you! Please explain as if using a normal table because that is how I am supposed to solve the problem. Thank you! 58 The owner of a fast-food restaurant has found the daily demand for ground beef at her restaurant to be normally distributed, with a mean of 240 lb and a standard deviation of 23 lb. Since the fast-food business is very competitive, the manager would like to ensure that sufficient ground beef is available in her restaurant each day so that the probability is no greater than 1% that the day's supply is exhausted. How many pounds of ground beef should the manager have available for use each day?Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=240
standard deviation=23
Also,
P(Z<=z)=0.01
z=normsinv(0.01)=-2.33
(we can also get z value form normal table,look for z value corresponding to cumulative probability of 0.01)
So,
x=240-2.33*23=186.41
Hence,186.41 pounds of beef should be available so that the probability is no greater than 1% that the day's supply is exhausted.