The number of successes and the sample size for a simple random sample from a po
ID: 3047487 • Letter: T
Question
The number of successes and the sample size for a simple random sample from a population are given below. x=57, n= 60, 90% level a. Use the one-proportion plus-four z-interval procedure to find the required confidence interval. b. Compare your result with the result of a one-proportion z-interval procedure. a. Select the correct choice below and, if necessary, fill in the answer boxes to complete your choice 0 A. The 90% confidence interval is from to O B. The one-proportion plus-four z-interval procedure is not appropriate. o. (Round to three decimal places as needed. Use ascending order.)Explanation / Answer
for plus 4 interval we add 2 to sucess and 4 in total trails:
option A : Confidence interval =0.867 ; 0.977
x = 59 sample size n = 64 sample proportion p x/n= 0.9219 std error =Se =(p*(1-p)/n) = 0.0335 for 90 % CI value of z= 1.6449 margin of error E=z*std error = 0.0552 lower confidence bound=sample proportion-margin of error 0.867 Upper confidence bound=sample proportion+margin of error 0.977