Please explain this question in details , thanks! Suppose you go for a medical c
ID: 3056785 • Letter: P
Question
Please explain this question in details , thanks!
Suppose you go for a medical checkup. Doctor administers a test to you for a serious disease. The test is 95% accurate (when tested on 100 patients with the disease, it identifies 95 of them as positive). It also is 99% accurate in identifying patients who do not have a disease (when tested on 100 disease free people, it only calls 1 out of 100 as positive) Assuming that you tested positive, which of the following are true? 0 O O a) b) c) d) If it is a rare disease (1 in 100 chance), there is close to 1% chance of actually having the disease If it is a moderately rare disease (10 in 100 chance), there is close to 10% chance of actually having the disease If it is a rare disease (1 in 100 chance), there is close to 50% chance of actually having the disease If it is a rare disease (1 in 100 chance), there is close to 10% chance of actually having the diseaseExplanation / Answer
Ans:
Given that
P(positive/disease)=0.95
P(negative/not disease)=0.99
P(positive/no disease)=1-0.99=0.01
P( disease)=1/100=0.01
P(positive)=P(positive/disease)*P(disease)+P(positive/no disease)*P(no disease)
=0.95*0.01+0.01*0.99
=0.0194
Use Bayes Rule:
P(disease/positive)=P(positive/disease)*P(disease)/P(positive)
=0.95*0.01/0.0194=0.4897
i.e. close to 50%
Option C is correct
(if it is rare disease with 1/100 chance,there is close to 50% chance of actually having the disease)