I tried a lot but I got the wrong one ect Question 1 0/7 pts A large sleep study
ID: 3061558 • Letter: I
Question
I tried a lot but I got the wrong oneect Question 1 0/7 pts A large sleep study involving over 5000 American teenagers examined how many hours the participants slept on the weekend. The nightly sleep times were distinctly non-normal with a mean of 10 hours and a standard deviation of 2 hours. Suppose we take a random sample of 100 nightly sleep times from this population. We can assume that the times in the sample are independent. What is the probability that the mean of these 100 sleep times is farther than 0.4 hours away from the population mean? 0455 .02 .02275
Explanation / Answer
mean = 10
sd = 2
Lets find the probability that mean of the 100 sleep times farther than 0.4 hours aways (to the right of the mean)
P(z > 0.4/(2/sqrt(100))
= P(z > 2)
= 0.02275 (using standard z table)
We are interested in finding the value on both sides of mean.
Required probability = 2*0.02275 = 0.0455