Styles Q1: In an article published in May 2014, Puget Systems published a variet
ID: 3069421 • Letter: S
Question
Styles Q1: In an article published in May 2014, Puget Systems published a variety of data on failure rates of graphics cards. In their studies, they found 1-57% of the GT/GTX 6xx series failed "in the field" (meaning cards actually sold to customers). Suppose we have a batch of 1000 of these cards and suppose the in-field failure rates of these cards happens to match up with the failure rate found by Puget. If you were to purchase two of these cards from the batch of 1000, what is the probability that at least one of your cards will fail?Explanation / Answer
P(Any card fails) = 1.57% = 0.0157
So P(Card not fail) = 1 - 0.0157 = 0.9843
Hence,
P(Atleast one card out of two will fail)
= 1 - P(Both cards will not fail)
= 1 - (0.9843)2
= 0.0312 [Rounded off to 4 decimal places]