Please include all Calculationsand Steps The temperature of an ideal gas in a se
ID: 3161979 • Letter: P
Question
Please include all Calculationsand Steps
The temperature of an ideal gas in a sealed 0.2-m3 rigid container is reduced from 410 K to 270 K. The final pressure of the gas is 80 kPa. The molar heat capacity at constant volume of the gas is 28.0 J/mol · K. The heat absorbed by the gas is closest to
The temperature of an ideal gas in a sealed 0.2-m3 rigid container is reduced from 410 K to 270 K. The final pressure of the gas is 80 kPa. The molar heat capacity at constant volume of the gas is 28.0 J/mol · K. The heat absorbed by the gas is closest to
36 kJ. -36 kJ. 28 kJ. -28 kJ. 0.00 kJ.Explanation / Answer
delta T = T2 - T1 = 270 - 410 = -140 K
n = P2 V / R T2 = (80 * 103 * 0.2) /(8.314 * 270) = 7.13
Q = n Cv delta T = 7.13 * 28 * -140
= -28 KJ