Plainwell Polymers is going to producing the main dashboard structure for a new
ID: 3206646 • Letter: P
Question
Plainwell Polymers is going to producing the main dashboard structure for a new car design. The dashboard will be produced in three colors with expected dally demand as follows: Black: 410 units/day Grey: 130 units/day Tan: 215 units/day The Injection-molding machine tan produce a total of 1, 080 parts per day running 24 hours per day. If Plainwell is going to produce the parts using a cyclic schedule and it takes 2 hours to change from one color to the next, what is the minimum cycle time for the cyclic schedule in hours? Your Answer:Explanation / Answer
Units produced per hour = 1080/24 = 45
No of hours required for black dashboard = 410/45 = 9.11
No of hours required for grey dashboard = 130/45 = 2.89
No of hours required for tan dashboard = 215/45 = 4.78
No of shifts needed = 2, which will require 4 hours
Total time required = 4+4.78+9.11+2.89 = 20.78 hours