Assume that you wish to estimate a population proportion, p. For the given margi
ID: 3227875 • Letter: A
Question
Assume that you wish to estimate a population proportion, p. For the given margin of error and confidence level, determine the sample size required. You wish to estimate the proportion of all voters in California who plan to vote in favor of a certain ballot measure. Obtain a sample size that will ensure a margin of error of at most 0.04 for a 95% confidence interval. Assume that it is reasonable to presume that of the voters sampled, the proportion in favor of the measure will be between 0.73 and 0.86. Which answer below is correct? A. 474 B. 290 C. 334 D. 601
Explanation / Answer
z- score for 95% confidence is z = 1.96
E = 0.04
p = 0.73, q = 1 - p = 0.27
N = (z/E)^2 * pq
N = (1.96/0.04)^2 * 0.73 * 0.27 = 474
Option A.