Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Men\'s heights are normally distributed with mean 70 1 in and standard deviation

ID: 3245107 • Letter: M

Question

Men's heights are normally distributed with mean 70 1 in and standard deviation of 2.8 in. Women's heights are normally distributed with mean 63.3 In and standard deviation of 2 5 in. The standard doorway height is 80 in a. What percentage of men are too tall to fit through a standard doorway without bending, and what percentage of women are too tall to fit through a standard doorway without bending? b. If a statistician designs a house so that all of the doorways have heights that are sufficient for all men except the tallest 5% what doorway height would be used? a. The percentage of men who are too tall to fit through a standard door without bending is % (Round to two decimal places as needed) The percentage of women who are too tall to fit through a standard door without bending is %. (Round to two decimal places as needed.) b. The statistician would design a house with doorway height in (Round to the nearest tenth as needed.)

Explanation / Answer

a) P(Men too tall to fit)

= P(X > 80)

= P(z > (80 - 70.1)/2.8)

= P(z > 3.54)

= 0.0002

Hence,

Percentage of men too tall to fit = 0.02 %

P(Women too tall to fit)

= P(X > 80)

= P(z > (80 - 63.3)/2.5)

= P(z > 6.68)

= 0.0000

Hence,

Percentage of women too tall to fit = 0 %

b) From z table,

P(z > 1.645) = 0.05

Hence,

Standard doorway size should be = 70.1 + 1.645*2.8 = 74.7 in