Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Meld Music Company is considering the sale of a new sound board used in recordin

ID: 3248672 • Letter: M

Question

Meld Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios. The new board would sell for $30,761, and the company expects to sell 1,581 units per year. The company currently sells 2,073 units of its existing model per year. If the new model is introduced, sales of the existing model will fall to 1,840 units per year. The old board retails for $26,285. Variable costs are 48 percent of sales, depreciation on the equipment to produce the new board will be $1.15 million per year, and fixed costs are $1.18 million per year. If the tax rate is 32 percent, what is the annual OCF for the project?

Explanation / Answer

sales of new = 15801*30,761 = 486054561

lost sale of old = -26285*(2073-1840) = -6124405

variable cost = .48*(486054561-6124405) = 230366474.8

FC = 1180000

depreciation = 1150000

EBIT = 486054561-6124405-230366474.8-1180000-1150000 = $247233681.2

Tax = .32*247233681.2 = 79114777.98

Net income = 247233681.2-79114777.98 = $168118903.2

OCF = net income+depreciation = 168118903.2+1150000 = $169268903.2