Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer those two questions step by step College Physics Course 1. A tiger

ID: 3279787 • Letter: P

Question

Please answer those two questions step by step College Physics Course

1. A tiger leaps horizontally from a 6.2 m -high rock with a speed of 3.6 m/s .

Part A

How far from the base of the rock will she land?

Express your answer using two significant figures.

2. You buy a plastic dart gun, and being a clever physics student you decide to do a quick calculation to find its maximum horizontal range. You shoot the gun straight up, and it takes 5.2 s for the dart to land back at the barrel.

Part A

What is the maximum horizontal range of your gun?

Express your answer using two significant figures and include the appropriate units.

3. An athlete performing a long jump leaves the ground at a 28.9 angle and lands 7.72 m away.

Part A

What was the takeoff speed?

Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.

Part B

If this speed were increased by just 5.0%, how much longer would the jump be?

Express your answer using two significant figures and include the appropriate units.

Thank You

Explanation / Answer

If you assume no air resistance, her 3.6 m/s horizontal velocity will be constant until she lands, but for how long? First find the time to free fall (from rest) 6.2m:

H = Vo * t + 1/2 * g * t^2; with
g=9.8 m/s^2
Vo = 0
solve for t:

t = SQRT (2 * 6.2 / 9.8) = 1.12 sec

So she travels horizontally for 1.12 sec at 3.6 m/s, so she lands:

D = V * t = 3.6 * 1.12 = 4.032 m away

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The horizontal range of an object shouted at angle:
R = (2*V^2*sin2Theta) / g
And the maximum range at 45°:
   = 2*(g*t^2/4)
= 2*(9.8*5.2^2/4)
   = 132.4 m
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The working formula is

R = (V^2)(sin 2A)/g

where

R = range = maximum horizontal distance = 7.72 meters (given)
V = initial velocity
A = 28.9 degrees
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/sec^2 (constant)

Substituting appropriate values,

7.72 = V^2(sin 2*28.9)/9.8

Solving for "V",

V = 8.92 m/sec.

Some dart gun.
********************
If the above speed were increased by 4%, then V = 9.27 m/sec and the corresponding range will be

R = (9.27)^2(sin 2*28.9)/9.8

R =8.71meters



Hence, the jump will be 9.27 -8.71 = 0.56 m longer.