Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer those two questions step by step College Physics Course 1. A perso

ID: 3279788 • Letter: P

Question

Please answer those two questions step by step College Physics Course

1. A person going for a morning jog on the deck of a cruise ship is running toward the bow (front) of the ship at 2.3 m/s while the ship is moving ahead at 5.7 m/s.

Part A

What is the velocity of the jogger relative to the water?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Part B

Later, the jogger is moving toward the stern (rear) of the ship. What is the jogger's velocity relative to the water now?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

2. Huck Finn walks at a speed of 0.60 m/s across his raft (that is, he walks perpendicular to the raft's motion relative to the shore). The raft is traveling down the Mississippi River at a speed of 1.31 m/s relative to the river bank (see the figure (Figure 1) ).

Part A

What is Huck's velocity (speed and direction) relative to the river bank?

Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

Part B

Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

Thank You

0.60 m/s River current

Explanation / Answer

question , 1

velocity of person wrt ship , v12 = 2.3 m/s

velocity of ship , v2 = 5.7 m/s

a) velocity of jogger relative to water = v2 + v21

velocity of jogger relative to water = 2.3 + 5.7

velocity of jogger relative to water = 8 m/s

b) after the turn

velocity of jogger relative to water = v2 + v21

velocity of jogger relative to water = -2.3 + 5.7

velocity of jogger relative to water = 3.4 m/s

-------------------------------------------------------------

walking speed , v1 = 0.60 m/s

speed of raft , v2 = 1.31 m/s

a) for the velocity of Huck

magnitude of velocity wrt river bank = sqrt(v1^2 + v2^2)

magnitude of velocity wrt river bank = sqrt(0.60^2 + 1.31^2)

magnitude of velocity wrt river bank = 1.44 m/s

b) direction of the velocity relative to the river bank = arctan(0.60/1.31)

direction of the velocity relative to the river bank = 24.6 degree

the direction of the velocity relative to the river bank is 24.6 degree