Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please write out each step CLEARLY....Thank you!!! Part C Data TANETRALTRAIL05TC

ID: 3281215 • Letter: P

Question





Please write out each step CLEARLY....Thank you!!!

Part C Data TANETRALTRAIL05TCE Weight (kg No block .5 MASs ITI IME) ITIME) 1.77s 90g 300g 5508 800g 950g 178 1.51 1.785 26m 1.58 1.13s 3.32s 1 38s 26m 1.5 1.25s 1.255 2 235 #1) Find the average value of time to move the distance s. #2) Use the average time value in equation 7 to find the acceleration magnitude lal. #3) Calculate the error (uncertainty) in the acceleration value lal using equation 8. #4) Find the value for the coefficient of kinetic friction uk, using equation6 #5) In this process you will find 3 separate values for the coefficient of kinetic friction uk. What are they? Average the 3 values of the coefficient of kinetic friction uk,

Explanation / Answer

#1. for all the cases average time to move the distance S is as under

Case 1 : (1.77 + 2.24 + 1.71)/3 = 1.9067 s

Case 2 : (1.78 + 1.51 + 1.78)/3 = 1.69 s

Case 3 : (1.38 + 1.26 + 1.58)/3 = 1.406 s

Case 4 : (1.25 + 1.25 + 1.13)/3 = 1.21 s

Case 5 : (2.69 + 2.23 + 3.32)/3 = 2.7466 s

#2 aceeleration is given by

a = 2s/T^2

SO FOR ALL THE CASES, s = 26 m

Case 1 : a1 = 2*26/1.9067^2 = 14.303377 m/s/s

Case 2 : a2 = 2*26/1.69^2 = 18.20664 m/s/s

Case 3 : a3 = 2*26/1.406^2 = 26.30466 m/s/s

Case 4 : a4 = 2*26/1.21^2 = 35.5166996 m/s/s

Case 5 : a5 = 2*26/2.7466^2 = 6.893 m/s/s

#3 from equation 8, da/a = ds/S + 2dt/t

so dt is the stnadard deviation ( found from excel ) in t, while dS = 0

case 1: da/14.30337 = 2*0.290229794/1.9067

da = 4.35439 m/s/s

Case 2: da/18.20664 = 2*0.155884573/1.69

da = 3.358738 m/s/s

Case 3: da/26.30466 = 2*0.161658075/1.406

da = 6.048877 m/s/s

Case 4: da/35.516699 = 2*0.069282032/1.21

da = 4.0672102 m/s/s

Case 5: da/6.839 = 2*0.547205019/2.7466

da = 2.725067 m/s/s

#4 from equation 6

coefficient of kinetic friciton k =[ml(g - a) - (ml + mb)a ]/(mb + ml)g

as the acceleration is greater than g ( which is not possible theoretically) the value obtained for k is -ve in all cases

case 1: -267.5454545

case 2 : -430.3524375

case 3 : -534.520969

case 4 : -633.7720009

case 5 : -246.3925898