Please write out each step of solving these problems in detail withthe solution.
ID: 687627 • Letter: P
Question
Please write out each step of solving these problems in detail withthe solution..I really need to understand what is happening herethroughout the process.....Thank you1) Oxalic acid is a diprotic acid. Calculate thepercent of oxalic acid (H2 C2O4) in a solid given that a 0.7984 g sampleof that solid required 37.98 mL of 0.2283 M NaOH forneutralization.
2) A 25.5 mL aliquot of HCL (aq) of unknown concentration wastitrated with 0.113 M NaOH (aq). It took 51.2 mL of the baseto reach the endpoint of the titration. What was theconcentration (M) of the acid?
Explanation / Answer
M1=MOLARITY OF ACID V1=VOLUME OF ACIDM2=MOLARITY OF BASE V2=VOLUME OF BASE B) 22.5*M1=.113*51.2 M1=0.257M A) MOLES OF NAOH IN 37.98 ML IS=0.0086 MOLES AS OSCALIC ACID IS DIPROTIC SO 2 MOLES OF NAOH USES 1 MOLE OF ACID HENCE ACID USED=0.0043 MOLES=.387 GRAM PECENTAGE=48.4% M2=MOLARITY OF BASE V2=VOLUME OF BASE B) 22.5*M1=.113*51.2 M1=0.257M A) MOLES OF NAOH IN 37.98 ML IS=0.0086 MOLES AS OSCALIC ACID IS DIPROTIC SO 2 MOLES OF NAOH USES 1 MOLE OF ACID HENCE ACID USED=0.0043 MOLES=.387 GRAM PECENTAGE=48.4% M1V1=M2V2 M1=MOLARITY OF ACID V1=VOLUME OF ACID
M2=MOLARITY OF BASE V2=VOLUME OF BASE B) 22.5*M1=.113*51.2 M1=0.257M A) MOLES OF NAOH IN 37.98 ML IS=0.0086 MOLES AS OSCALIC ACID IS DIPROTIC SO 2 MOLES OF NAOH USES 1 MOLE OF ACID HENCE ACID USED=0.0043 MOLES=.387 GRAM PECENTAGE=48.4%